top of page

   ПСИХОЛОГ — УЧНЯМ

 

        ВИХОВУЙ СЕБЕ САМ

Поради учню — арифметика самовиховання

Самовиховання потрібне кожній людині. Воно прискорює розвиток

внутрішніх сил людини — фізичних і духовних.

Самовиховання — кращий спосіб розвитку усіх здібностей. Хто знає себе, той робить менше помилок, правильно оцінює свої можливості, може передбачити невдачі в усіх справах.

Самовиховання — це уміння керувати своїм «Я», переборювати бажання, примушувати себе робити, в першу чергу, те, що треба, а не те, що хочеться.

Самовиховання — це боротьба з власними слабостями, поганими звичками.

Пізнай себе, дай собі об’єктивну оцінку, визнай програму дій самовиховання і ти зростатимеш людиною серед людей.

1. Мої чесноти.

  • Мої недоліки,

  • Що мені не подобається в людях.

  • Яким би я хотів бути?

  • На кого хочу бути схожим?

  • Що для цього треба? {Читати відповідну літературу, тренування,

серйозне навчання, фізична праця, гурткова робота тощо).

  • Яке громадське доручення допоможе в цьому?

  • Які вимоги ставлять до мене батьки, вчителі ? Чи замислювався я над

цим? Чи потрібно прислухатися?

9. Що мені дасть чіткий розпорядок дня? Чи дотримуватися його? Чи немарную даремно час?

  • У кого я просив би поради? До кого прислухався?

11. Моє самозаохочення. Завдання на тиждень, місяць, навчальну чверть,

рік.

12. Я переможу! Я переміг!

Виходячи з цього, бажано проводити з вихованцями бесіду, диспути,

читання типу: «Як виховувати в тобі силу волі, дисциплінованість?», «Чи вмію я вчитися?», «Що значить бути сучасним?».

 Вислови мудрих людей про самовиховання

 

1.Людина повинна сама виробляти максими своєї поведінки. Здійснюючи моральне виховання , слід уже в ранньому віці заохочувати до пошуків відповідей про те, що добре, а що погано.

Й.Кант

2.Самовдосконалення є найважчий подвиг.

О.Реріх

3. Всі перемоги починаються з перемоги над собою.

Народна мудрість.

4.Любов, подвиг, праця, творчість заключають у собі прагнення до сходження. Що за любов без самовідважності, подвиг без мужності, праця без терпіння, творчість без самовдосконалення.

О.Реріх

Отже, якщо виховання дитини як педагогічний процес починається з її пізнання, то самовиховання бере свій початок із самоусвідомлення, усвідомлення людиною себе як особистості і свого місця в суспільній діяльності людей , свого власного “Я”.

Самоусвідомлення себе як фізичної сутності, яка володіє формою і іншими характеристиками і може ставити предметом самооцінки і суджень інших людей , супроводжує людину протягом всього життя. Воно розвивається на основі фізіологічних відчуттів і вражень, що відчуваються організмом на найперших стадіях його існування.

Самопізнання- це викриття себе, виявлення в першу чергу своїх позитивних якостей і можливостей і тих задатків, які потім шляхом самовиховання людина зможе перетворити в здібності, талант, в стійку рису характеру.

Самопізнання- це умова нормального функціонування індивіда, основа, у роботі над собою. Питання “Який я”? інтригує молодь і час від часу знову постає перед людьми старшого віку.

 

Тренінг самоусвідомлення

для старшокласників

Хто я такий?..

 

   Мета: опанувати навички практичного самопізнання, сформувати та розвинути настанови на самопізнання та самоусвідомлення.   Роздатковий матеріал: аркуші  формату А-4

    Тренінг самоусвідомлення розрахований на одне заняття, тривалістю 2—2,5 год для учнів 9— 11-х класів.      

     Психологічні ігри, використані у тренінгу, узяті з різних джерел. підбірка авторська, модифікована під конкретного тренера.

Пам’ятка тренера

      Сукупність психічних процесів, за допомогою яких індивід усвідомлює себе як суб'єкта діяльності, називається самосвідомістю, а уявлення індивіда про самого -себе складаються в «Я-образ». Та це-уявлення далеко не завжди адекватне. Мотивація людини щодо своєї поведінки далеко не завжди відображає її спонукання та дії.       Самопізнання не дане безпосередньо в переживаннях, а є наслідком пізнання, для якого потрібне усвідомлення реальної зумовленості своїх переживань.   Самосвідомість не споконвічна, даність, властива людині, а продукт розвитку. Із набуттям життєвого досвіду перед людиною  не тільки розкриваються нові сторони буття» а й відбувається переосмислення цінностей. Цей процес переосмислення, що проходить крізь усе життя людини, утворить найзагадковішу і найголовнішу суть внутрішньої істоти, що визначає мотиви діяльності та внутрішній зміст тих завдань, які вона вирішує в житті.

Розвиток самосвідомості в .підлітковому й ранньому юнацькому віці настільки яскравий і наочний, що його характеристика й оцінювання значення для формування особистості в ці періоди практично єдині в дослідників різних шкіл і напрямів.

     Зростання самосвідомості та інтересу до власного «Я» в підлітків ґрунтується на  процесах статевого та фізичного розвитку, що водночас є соціальними символами, ознаками дорослішання і змужніння, на які звертають увагу і за якими пильно стежать інші, дорослі й однолітки. Будь-яка зміна життєвого становища людини в суспільному, трудовому, особистому житті не тільки змінює діяльність людини, а й її ставлення до себе як до діяча, як до суб'єкта цього становища. Тож самоусвідомлення — це роздуми про себе.

     Теорія самоусвідомлення складається з того, що, коли люди зосереджують свою увагу на собі, то вони оцінюють та порівнюють свою поведінку зі своїми внутрішніми стандартами та цінностями.

    Теорія самосприйняття показує нам, що, коли наші настанови та почуття не визначені та двосторонні, ми дізнаємося про свій стан, спостерігаючи за своєю поведінкою та ситуацією, у якій він виявляється.

    Ефект переоцінювання відбувається за обставин, за яких людям здається, що їхня поведінка зумовлена зовнішніми, чинниками, при цьому недооцінюючи рівень зумовленості своєї поведінки внутрішніми мотивами.

«Я-концепція» — зміст «Я», тобто наші знання про те, хто ми такі.

 

Вправа 1. «Самопрезентація»

    Призначення: формування настанов на виявлення позитивних особистих якостей.

    Усім пропонується презентувати свою особистість із наголосом на тих якостях, що властиві тільки конкретній людині..

 

Вправа 2. «Чарівна рука»

    Призначення: формування адекватної реакції під час оцінювання особистості іншими   людьми.

    Кожен учасник тренінгу на аркуші паперу пише  своє ім'я, потім обводить долоню олівцем або ручкою. На кожному пальці пропонується написати свої  якості. Далі «долоні» передаються колом, інші учасники поміж пальців пишуть свою думку. Наприкінці вправи все зачитується та обговорюється, хто що нового дізнався  себе.            

 

Вправа 3. “Сходи”

   Призначення: формування адекватної самооцінки.

   Учасникам пропонується намалювати на аркуші 10 сходинок, потім на будь-якій намалювати умовну людину. Сходинка, на

якій розташована  “людина” - рівень самооцінки.

    Роз'яснення: від 1 до 5 сходинки—самооцінка занижена; від 5 до 8 —оптимальна; від 8 до 10 — завищена.

 

Вправа 4. «Динозаврик»

Призначення глибше усвідомлення особистісного існування на основі елементів психоаналізу.                                                         Учасникам дається інструкція, що їхні руки —динозаврики, і пропонується трохи погратися (близько хвилини), потім треба

визначити, де в динозавриків голови.

     Роз'яснення: великий палець — людина-оптиміст, упевнена;

указівний палець — людині притаманні лідерські якості, людина-керівник;  середній палець свідчить про схильність людини до глибинного аналізу та логіки; безіменний палець (як правило, його ніхто не показує) свідчить про велику психічну травму людини;

мізинець показують люди, у яких є комунікативні проблеми; інші частини руки свідчать, що людина творча.

 

Вправа 5. «Шаблон»

   Призначення: уміння аналізувати свої підсвідомі прагнення та мотивації; розвиток творчих здібностей.

   Учасникам показують шаблон на якому за 5 хв слід (бажано) намалювати не менше 40 фігур та предметів. Підраховуючи фігури й предмети (якщо є хоча б 16 та 2/3 мають одну специфіку), визначають зорієнтованість у прагненнях людини: людина — людина, людина — тварина, людина — техніка.  

 

Вправа 6. «М'яка посадка»

    Призначення: усвідомлення ставлення до життя та думок щодо того, що від нього можна чекати.

   Учасникам    зачитують інструкцію: «Ви повільно» приземлюєтеся з парашутом. До землі ще далеко, але ви її бачите, як на долоні. Що ви бачите: а) галявину Із травами та квітами? б) ландшафт зі скель? в) жадібних хижаків? г) повільну річку?

   Роз'яснення: а) людина-оптиміст; б) завищений рівень песимізму поруч із заниженою самооцінкою; в) людина  готова до життєвих негараздів, які їй подобаються; г) людина сприймає навколишній світ таким, яким він є, та вирішує свої проблеми поступово.

 

Вправа 7. «Психогеометричний тест»

   Призначення: можливість визначити домінуючі риси характеру та особливості поведінки»

  Учасникам пропонується намалювати п'ять фігур у тому порядку, який їм подобається: квадрат, прямокутник, трикутник, коло, зигзаг.

   Роз'яснення: квадрат — людина—виконавець, акуратна та педантична; прямокутник — людина наразі має велику психічну травму; трикутник — людина—лідер, керівник; коло — людина має добре розвинені комунікативні якості; зигзаг — людина творча.  

 

Вправа 8. «Мої бажання»

  Призначення: вироблення навичок структурування власних бажань.

  Учасникам пропонується (бажано) написати за 10 хв не менше 70 бажань, які не зачитуються, потім завдяки градації (І рік, 3 роки, 10 років) визначаються пріоритетні та другорядні.

 

Вправа 9. «Асоціації»

    Призначення: формування навичок самоаналізу, саморозуміння, самокритики.

   Учасникам пропонується  асоціювати, провести паралелі із: твариною, рослинок ,предметом побуту. Потім триває обговорення й акцентування уваги на якостях вищеназваних асоціацій.

 

Вправа 10. «Мозковий штурм» «Якості людини»

    Призначення: виявлення уявлення про якості власного ідеалу та про реальні якості.

   Учасникам   зачитуються 20 якостей людини, потім пропонується проаналізувати та проградуювати за 20-бальною шкалою (пріоритетні—другорядні) у двох варіантах: властивих конкретній людині та ідеальній. Далі кожен пояснює свою думку щодо свого вибору, триває колективне обговорення.

    Якості: поступливість, сміливість, запальність, терпеливість,  знервованість, пасивність, активність, холодність, ентузіазм, обережність, примхливість, повільність, енергійність, життєрадісність, невпевненість, розсудливість, упертість, легковажність, відповідальність, сором'язливість.

 

Вправа 11. «Валіза в дорогу»

   Призначення: удосконалення комунікативної культури, вироблення навичок планування майбутнього.

  Учасникам пропонується поділитися своїми планами в подальшому майбутньому на основі отриманих даних під час заняття.

     Групова рефлексія по колу кожен висловлює свою думку з приводу заняття.

 

 

 

bottom of page